METEM Prof. Dr. Fatih Üstel

Prof. Dr. Fatih Üstel

PDF İNDİR

Prof. Dr. Fatih Üstel

Fatih ÜSTEL, Lisans eğitimini İTÜ Sakarya Mühendislik Fakültesi Metalurji Mühendisliği Bölümü’nde tamamladı. 1992 yılında İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü’nde Yüksek Lisans sonrasında Sakarya Üniversitesi FBE de Doktora çalışmalarını tamamladı. 

1998-1999 yılında Avusturya Montan Üniversitesi-Leoben, 2000-2001 arasında İTÜ, 2001-2003 yılları arasında RWTH-Aachen, 2005 yılında Jülich Araştırma Merkezinde doktora sonrası çalışmalarda bulundu. 2001 yılında yardımcı doçent, 2004 yılında Doçent ve 2009 yılında profesör olan oldu.

Sakarya Üniversitesi Metalurji-Malzeme Mühendisliği Bölümü’nde öğretim üyesi olarak; yaklaşık 25 yıldır yüzey mühendisliği ve de özellikle “Termal Sprey Kaplama Teknolojileri” konusunda eğitim ve araştırma çalışmaları yürütmektedir. Üstel, ülkemizin en teknolojik ve TÜRKAK akredite püskürtme kaplama teknolojileri SAÜ-TESLAB (Sakarya Üniversitesi, Termal Sprey Kaplama Araştırma ve Uygulama Lab.) laboratuvarını kurmuş olup, halen ilgili laboratuvarın koordinatörlük görevini yürütmektedir.

Sayın ÜSTEL, SAÜ-TESLAB bünyesinde, biyomedikal kaplama uygulamaları ve Uzay-Uçak havacılık kaplamaları konusunda, teorik ve pratik uygulama tecrübesine sahiptir. Kaplama üretim, analiz ve karakterizasyon çalışmaları yanında kaplamalarının performans testlerine yönelik araştırmalar yapmaktadır.

Sayın ÜSTEL, farklı disiplinlerde; TÜBİTAK (3), BOREN (1), KOSGEB (2), SAN-TEZ (1) ve Kalkınma Bakanlığı DPT (2) destekli projelerde yürütücülük yapmıştır. Sayın ÜSTEL’in 3 adet yayınlanmış patenti vardır.