METEM Prof. Dr.  Ali Fuat Çakır

Prof. Dr. Ali Fuat Çakır

PDF İNDİR

Prof. Dr. Ali Fuat Çakır

İstanbulda doğdu, Galatasaray Lisesi ve İstanbul Teknik Üniversitesinden mezun oldu. İTÜ adına Columbia Üniversitesi, New York da doktora eğitimini tamamladı. Dr. Eng. Sc. derecesini aldı ve ayni kurumda asistan ve öğretim görevlisi olarak çalıştı. Yurda dönüşünde İTÜ Maden Fakültesi Metalurji kürsüsünde çalışmağa başladı. 1976 da Doçent 1982  de Profesör oldu. Metalurji Fakültesi ve ayni Fakültenin Elektrometalurji ve Korozyon Kürsüsü kuruculuğunu yaptı. Metalurji ve Malzeme Müh. Bölüm Başkanlığı, Kimya Metalurji Fakültesi Dekanlığı, Senatörlük ve İTÜ nün Üniversitelerarası Kurul üyeliği görevlerinde  bulundu. 2005 yılında emekli oldu. Korozyon ve Yüzey İşlemleri alanında yurt içi ve dışında danışmanlık yapmaktadır.

Korozyon ve korozyondan korunma (katodik koruma, korozyon hasar analizi vb.) yüzey işlemleri (Elektrolitik metal kaplama, PVD kaplama  vb), Hidrometalurji (komleks cevher liçi, çinko karbonat cevherlerinin değerlendirilmesi vb.) alanlarında bilimsel ve uygulamalı çalışmalar yaptı. Yurt içi ve yurt dışında 200 e yakın yayın yaptı, tebliğler sundu, 50 ye yakın bilimsel ve endüstriyel projede yöneticilik yaptı veya görev aldı.. İTÜ haricinde Yıldız Teknik,  Marmara   ve Sakarya Üniversitelerinde dersler Verdi. Bölümünde laboratuvarlar kurdu.

Yayınları ve patent çalışmaları için Institute of Metals, İngiltere, en iyi makale.  R&D 100 ödülü, ABD. aldı. Korozyon derneği kurucularındandandır. European Academy of Surface Technology ; Almanya, Türk üyeliği ve Avrupa Korozyon Federasyonu Yönetim Kurulu üyeliklerine seçildi

Evli , bir kız ve bir erkek çocuğa ve çöcuklarından birer toruna sahiptir.