top of page

Nervürlü İnşaat Çeliği Kalibre Dizaynı Atölye Çalışması

Eğitimin Amacı

Bilindiği üzere, uzun mamul sınıfında nihai bir ürün olan nervürlü inşaat çeliği, metalurji ve makine mühendisliğinin temel eğitim konularından; plastik şekil verme teorisinin haddeleme yöntemi
ile üretilir ve kalibre dizaynı bu yöntemin fokus konularından biridir.

 

Bu atölye çalışması ile nervürlü inşaat çeliği üretiminde kalibre dizaynı konusu ile ilgilenen ve bu konuda belli bir seviyede eğitim almış kişilere, teorik ve pratik bilgiler ışığında, konuları gerçek örnekler üzerinden detaylandırarak ve simüle edilerek nervürlü inşaat çeliği kalibre dizaynı hakkında ileri düzey bilinç ve bilginin kazandırılması amaçlanmaktadır.


Eğitim, bilgisayar tabanlı bir program üzerinden çeşitli örnek dizaynların derinlemesine irdelenmesi, katılımcıların yaşadıkları gerçek sorunların simüle edilmesi şeklinde tasarlanmıştır ve katılımcılarla etkileşimli biçimde icra edilecektir.

Öğrenim Hedefi

Bu eğitimin sonunda tüm katılımcılar, nervürlü inşaat çeliği kalibre dizaynı ile ilgili aşağıdaki konularda mevcut bilgilerini gözden geçirme, yeni ve farklı yaklaşımları irdeleme ve tartışma fırsatı bularak deneyim seviyelerini arttırabilecekler ve konuyla ilgili işletmelerinde yaşadıkları sorunları çözme fırsatı bulabileceklerdir:

 1. Layout ve kalibre dizaynı ilişkisi

 2. Çeşitli kalibrelerin birbiri ile mukayesesi ve seçim kriterleri

 3. Paso ömrü ve kalibre dizaynı ilişkisi

 4. İşletme verimliliği (kapasite, ürün gamı, fire ve zaman kullanımı perspektifinde) ile kalibre dizaynı ilişkisi

 5. Örnek durum irdelemeleri sonucu çıkarımlar

demir.jpg

Kimler Katılmalı

Nervürlü inşaat çeliği üretimi yapan haddehane tesislerinde şef, müdür, müdür yardımcıları ve kalibre konusuyla en az 5 yıl ilgilenmiş ve ilgilenmekte olan metalurji ve makine mühendisleri

Yöntem

Çalışmaya katılmak üzere kayıt yaptıran firma ve katılımcılarından;

 1. Atölye çalışması tarihinin yaklaşık 1 ay öncesinde katılımcıların görüşlerini ve tartışılmasını istedikleri örnek konuları toplamak amacıyla METEM tarafından gönderilen “Atölye Çalışması için Vaka/İhtiyaç Bildirim Formu” geri toplanacaktır.

 2. Çalışma sırasında kapsamlı bir eğitim notu dağıtılmayacaktır.

 3. Çalışma sırasında katılımcıların bir bilgisayara ihtiyacı olmamakla birlikte, arzu eden katılımcılar diz üstü bilgisayarlarını getirebilirler.

Eğitim Süresi 1 Gündür​

Eğitim Yeri

Validebağ Adile Sultan Kasrı Öğretmenevi

Eğitim Başvuruları için İletişim

Tel:               +90 216 349 95 91

E-posta:    metem@metem.org.tr

Eğitmen

M. Sezai BİRİŞÇİ.png

M. Sezai BİRİŞÇİ

1953 yılında İzmir’de doğmuş, evli ve iki çocuk babasıdır. Ayrıca iki torunu vardır.
 

Vefa lisesinden 1970 yılında mezun olduktan sonra, 1974 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Metalurji Mühendisliği bölümünü bitirmiştir.
 

42 senelik kariyerine, 1974 yılında Etibank A.Ş.’de İşletme Mühendisi olarak başladıktan sonra, uzun mamul uygulamaları ile ilk olarak Çemtaş’ta 1976 yılında tanışmış ve 1979 yılından itibaren kariyerine Asilçelik’te devam etmiştir.


1983 yılında İzmir Demir Çelik’te Haddehane Şefi olarak çalışmaya başlamış, çeşitli kademelerde görev yaparak 2003 yılında aynı firmada Fabrika Müdürlüğüne kadar yükselmiştir. 2007 yılı sonuna kadar bu görevde çalışmaya devam etmiştir.
 

İDÇ’deki görevinden ayrıldıktan sonra yaklaşık 1 yıl kadar Kocaer Haddecilik’te çalışmış ve son olarak Haddehaneler Müdürü unvanıyla görev yaptığı HABAŞ firmasında 5 yıl daha kariyerine devam etmiştir.
 

2013 yılında SELUR adında bir firma kurarak, ring merdane sistemleri tedariki ve kalibre dizayn uygulamaları konusunda sektörde hizmetini sürdürmektedir. Ayrıca sektörün ihtiyaç duyabileceği çeşitli ürünlerin tedariki konusunda temsilcilikleri de bulunmaktadır.
 

Kariyerinde; yönetiminde olan ekiple birlikte birçok ilke imza atmıştır:

 • Türkiye’de ilk 4’lü slit (2x2 konfigürasyonunda) uygulaması

 • Türkiye’de ilk tempcore dizaynı ve uygulaması

 • Dünya’da tek hazırlama grubundan itibaren Ring merdane uygulaması (Patentli)

bottom of page