top of page
4-3-hasaranalizi.jpg

Alüminyum Ergitme ve Sıvı Metal Rafinasyonu

Eğitim Ücreti

2655TL (KDV %18 Dahildir.)

Eğitim Tarihi

26 Nisan 2023 Çarşamba

27 Nisan 2023 Perşembe

Eğitim Saatleri

06:00

14:00

Eğitim Durumu

Açık

Eğitmenler

Erman CAR

Erman CAR

Erman Car, Metkim Metal, Makine Kimya San.ve Dış Ticaret firmasında, demir-dışı metaller bölümünde çalışmaktadır.

1970 yılında Karabük’te doğmuştur. İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya-Metalurji Fakültesi Metalurji Mühendisliği bölümünden mezun olmuştur. Başlıca Teknik Alüminyum, Ecomelt Alüminyum ve Gerikazanım, Fondel Metal ve Detal Alüminyum firmalarında üretim mühendisliğinden proje müdürlüğüne kadar farklı pozisyonlarda çalışmıştır. Halen çeşitli demir-dışı metal ile ilgilenen firmalara danışmanlık ve proje hizmetleri vermektedir. Başlıca ilgi alanları, birincil ve ikincil alüminyum üretimi, boksit dışı kaynaklardan metalurjik kalite alümina üretimi, birincil magnezyum üretimi ve rafinasyonu ve birincil kurşun ve çinko üretimidir.

Erman Car’ın, TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası, TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası Eğitim Merkezi, The Metal Society (TMS) üyelikleri bulunmaktadır. Çalışma alanlarında çeşitli dergilerde yayımlanmış ve kongre - sempozyumlarda sunulmuş bildirileri vardır. Ayrıca, Alüminyum Sempozyumları ve Uluslararası Metalurji ve Malzeme Kongresi (IMMC) gibi alanında önemli kongrelerin organizasyon komitelerinde görev yapmış ve yapmaktadır.

Doc. Dr. Ahmet Turan

Doç. Dr. Ahmet Turan

Ahmet Turan, Yalova Üniversitesi, Mühendislik Fakültesi, Kimya ve Süreç Mühendisliği Bölümü’nde Dr. Öğr. Üyesi unvanı ile çalışmaktadır.

1982 yılında Hayrabolu - Tekirdağ’da doğmuştur. Kepirtepe Anadolu Öğretmen Lisesi’nde orta öğretimini tamamlamıştır. Sırasıyla Sakarya Üniversitesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü’nden Lisans (2006), İstanbul Teknik Üniversitesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı’ndan Yüksek Lisans (2009) ve Doktora (2014) dereceleri almıştır.

2006-2007 yılları arasında İngiltere’de seramik sektöründe çalışmıştır. 2007-2010 yılları arasında İTÜ, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü’nde çeşitli projelerde Proje Asistanı, 2010-2014 yılları arasında ise Yalova Üniversitesi, Yalova Meslek Yüksek Okulu’nda Öğretim Görevlisi ve 2017-2018 yılları arasında Heriot-Watt Üniversitesi (İskoçya), Makine, Proses ve Enerji Mühendisliği Enstitüsü’nde doktora sonrası araştırmacı olarak görev almıştır.

Başlıca araştırma alanları ekstraktif metalurji, ileri teknoloji seramiklerin sentezi ve sinterlenmesi, sürdürülebilir metalurji ve karbon yakalama-değerlendirme prosesleridir. Ahmet Turan, TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası ve Türk Seramik Derneği üyesidir. Çalışma alanlarında çeşitli dergilerde yayımlanmış, kitap bölümü olarak basılmış ve kongrelerde sunulmuş yaklaşık 100 yayını bulunan Ahmet Turan, kamu ve özel sektör destekli projelerde de yer almıştır. Ayrıca, ISBB2011, SHSXIII ve IMMC gibi alanında önemli kongrelerin organizasyon komitelerinde görev yapmış ve yapmaktadır.

Online Eğitim İçeriği

Bu eğitimin sonunda tüm katılımcılar;

• Ergitme termodinamiği ile kuramsal değerler ile pratik değerler arasındaki farkı görecekler,

• Kuramsal değerlere yaklaşmanın, yani verimli ergitmenin koşullarını öğrenecekler,

• Ergitme ve metal kalitesi arasındaki ilişkiyi analiz edecekler,

• Rafinasyon işleminin temel mantığını görecekler,

• Ergitme ve rafinasyon proses maliyetlerinin bileşenlerini yorumlayacaklar,

• Ergitme ve rafinasyon işleminin çevresel etkilerini görecekler,

• Işletmelerindeki proses zincirinin birbilerini nasıl etkilediği konusunda fikir sahibi olacaklar,

• Temel mühendislik parametrelerinden birisi olan amaçlanan prosese uygun teknoloji seçimi bağlamında ergitme fırınlarının

özellikleri konusunda bilgilenecekler,

• Küçük ve operatif iyileştirmelerin getireceği yararlar konusunda bilgilenecekler ve

• Alüminyum tesislerinde ‘ölçüm ve raporlama’ konularının yaşamsal önemini kavrayacaklardır.

Kimler Katılmalı

  • Alüminyum yarı ürün ve son ürün üreten tesislerde çalışan mühendis ve teknisyenler,
  • Alüminyum ürün kullanıcıları,
  • Alüminyum endüstrisine hammadde, sarf malzemesi, makina ve ekipman ve hizmet temin edensatış firmalarında çalışanlar,
  • Alüminyum tesislerinde çalışan satış ve satın alma elemanları,
  • Alüminyum endüstrisine makina ve ekipman imal eden tasarımcılar,
  • Alüminyum tesislerinde oluşan çevresel atıklarla ilgilenen çevre mühendisleri.

Online Eğitim Yeri

Zoom

Online Eğitim Süresi

2 Gün

bottom of page